Zrób sobie prezent. Poznaj siebie!

Nie ma chyba takiej osoby na świecie, która nie kochała być obdarowywaną. A co jeśli jest dar, który nie ma daty ważności? Dar, który może odmienić twoje życie jeśli potrzebujesz zmiany? Uzdrowić je jeśli potrzebujesz zdrowia i otworzyć je na piękno, jeśli przestałeś je zauważyć?

Tym darem nie jest żadna nowa religia, żadna cudowna technologia ani żaden gotowy przepis na szczęście. Tym darem jesteś ty sam. Zaskoczony? Możesz być takim darem dla siebie jeśli sobie na to pozwolisz. Jeśli sięgniesz głębiej wewnątrz siebie. Wiedza o sobie samym to skarb. Skarbnicą tej wiedzy jest ajurweda, która nie bez powodu jest sztuką życia. Zbyt często, my ludzie, XXI wieku o tym zapominamy, że życie może i powinno być sztuką. Rzeźbiarz, który nie wie nic o glinie, drewnie czy kamieniu, nie może być dobrym rzeźbiarzem. Tak samo nie możemy naprawdę żyć nie znając samych siebie. Dosza. To drzwi, które trzeba otworzyć, żeby poznać swoją naturę.

Według Ajurwedy jesteśmy zbudowani z przestrzeni (eteru), powietrza, ognia, wody i ziemi. Odbiciem tych żywiołów w nas są właśnie dosze, nasze energie biologiczne. W Ajurwedzie wyróżniamy trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. W każdym z nas płyną te same, lecz różne energie. Każdy z nas jest unikalną w całym wszechświecie kombinacją pięciu żywiołów i trzech dosz. To spisana od chwili poczęcia aż do końca konstytucja naszego ciała – nasze prakriti.

Ajurwerda uczy, że możesz zmienić swój umysł, swoje myślenie, ale nie jesteś w stanie zmienić swojej natury. Dlaczego tak ważne jest by ją poznać. Wyobraź sobie, że jesteś prawie dwumetrowym facetem, który musi zmieścić się do drewnianego domku dla dzieci, jednego z tych
domków, które można spotkać w ogrodach. Uznasz, że nie ma to żadnego sensu. Dlaczego więc w
swoim życiu żyjesz w takim domku? 

Poznanie swojej dominującej doszy, która określa naszą konstytucję, pozwala żyć w zgodzie ze swoją naturą, a nie wbrew niej. Jeżeli twoje
prakriti to Pitta, to nie serwuj jej ani kuchni Kapha ani nie zmuszaj się do trybu życia dobrego dla ludzi Vata.

Według ajurwedy podstawa naszego zdrowia to życie w zgodzie z własną naturą i przypisaną jej równowagą dosz. Trudno żyć w zgodzie z własną naturą jeżeli jej nie zna. Z kolei życie wbrew niej kosztuje nie tylko zdrowie, ale także cały kryjący się w nas potencjał. Warto więc chyba poświęcić trochę czasu na odkrywanie swojego prakriti.