Nakarm ciało i nakarm duszę

Cokolwiek istnieje we wszechświecie, istnieje również w nas. Jesteśmy niekończącym się tańcem żywiołów, które łącząc się nas w pary tworząc dosze, naszą biologiczną energię. Dosza Vata to połączenie eteru i powietrza, Pitta – ognia i wody, a Kapha – wody oraz ziemi.
Każda z nich przejawia cechy żywiołów z jakich powstała. Każdy z nas ma w sobie wszystkie trzy dosze, ale tylko jedna jest dominująca.

Większość z nas to podwójna dosza; obok doszy dominującej jest dosza wtórna. Ajurweda nie dzieli ludzi według płci, koloru skóry czy wieku, ale według ich biologicznej energii. Bardzo rzadko występuje “czysty” Vata, Pitta czy Kapha. Najczęściej spotykane typy ciała to: Pitta-Vata i Vata-Pitta, PV/VP, Pitta-Kapha i Kapha-Pitta, PK/KP Vata-Kapha i Kapha-Vata VK/KV.

Jak rozpoznać swój typ? Najbardziej niezawodnym sposobem określenia typu ciała jest badanie pulsu przez wykwalifikowanego specjalistę medycyny ajurwedyjskiej. Można też znaleźć wiele mniej lub bardziej wiarygodnych testów, które pozwalają to określić. Można też zabawić się w detektywa i spróbować samemu wytropić swoją dominującą doszę. 

Dlaczego to jest tak ważne? Odpowiedź na pytanie Jaką jesteś doszą?” to odpowiedź na pytanie Kim jesteś i czego potrzebujesz, by osiągnąć w równowadze?To klucz do zrozumienia dlaczego czasami jesteś taki, jaki jesteś. I najlepszy dietetyk, dzięki któremu odkryjesz jakie odżywianie jest dla Ciebie odpowiednie i jak możesz zachować zdrowie, sprawność i radość. Dziś odpowiedź na pytanie:
“kim jest typ Pitta, który łączy ogień i wodę”?

Charakterystyczne cechy doszy Pitta to Sneha (oleistość), Teekshana (ostra i intensywna), Ushna (ciepła lub gorąca), Laghu (lekki), Vishra
(ofensywny lub silny zapach), Sara (szybko poruszająca się) i Drava (podobna do płynu)”. Osoby typu Pitta wyróżnia intelekt, ambicja i perfekcjonizm. To urodzeni liderzy i organizatorzy. Rozpiera ich energia, napędza pasja, definiuje siła. Lubią i potrafią zarządzać. Mają świetną pamięć i potrafią się koncentrować. Kochają rywalizację. Często i chętnie podejmują wyzwania w życiu zawodowym i w
sporcie. Do tego stworzone jest również ich ciało o atletycznej budowie. Ich skóra jest dość jasna i wrażliwa, a włosy europejskich Pitta
są często rude lub blond. Dziąsła mają tendencję do krwawienia, a zęby są bardziej żółtawe niż białe. 

Jeśli nie potrafią zapanować nad własnym ogniem, mogą mieć skłonności do napadów złości lub wściekłości. Po długiej, wymagającej koncentracji pracy mogą mieć problemy z zrelaksowaniem i ze snem. Najczęściej jednak śpią mocno. Śpią długo około 8 godzin. Lubią jeść dużo. Szybko trawią. Uwielbiają słodkie i gorzkie smaki.

Jeżeli dosza Pitta jest wysoka to takie osoby są podatne na wysypki, trądzik, zgagę, wrzody żołądka, wczesne łysienie i siwienie włosów, słaby wzrok oraz ataki serca powiązane ze stresem. Wskazane jest dla nich unikanie skrajności. W przywróceniu równowagi pomaga im chłodniejsze jedzenie i napoje, połączenie aktywności z odpoczynkiem, dostateczna ilość płynów. 

Typ Pitta powinien zrezygnować z ciężkostrawnych, tłustych, słonych i mocno przyprawionych posiłków, jeść regularnie – kilka razy dziennie, ale mniejsze porcje i nie przejadać się. Powinny wystrzegać się ostrego słońca i wysokich temperatur, palenia papierosów, używania narkotyków i alkoholu.

Cechy charakteru:
 • nie lubią zbytnio lata i wysokich temperatur
 • szybko się pocą
 • mogą mieć tłustą, zaczerwienioną i piegowatą skórę
 • są bardzo inteligentni, racjonalni, pragmatyczni i lubią współzawodniczyć
 • charakteryzują się bystrym rozumowaniem, przenikliwym myśleniem i silną wolą
 • posiadają cechy władcze, z przyjemnością dyskutują i zwracają na siebie uwagę
 • pod wpływem stresu bywają porywczy, rozdrażnieni i niecierpliwi
 • są dobrymi mówcami i odpowiedzialnymi organizatorami
 • potrafią się szybko zdenerwować i nieprzyjemnie krytykować
 • wykazuje wysoki poziom pewności siebie
 • lubi pracę ukierunkowaną na cel
 • zdolny do szybkiego uczenia się
 • uwielbia dyskusje
 • ma niskie poziomy tolerancji
 • skłonny do rywalizacji i władczości
 • często reaguje gniewnie