Odkryj swoją prawdziwą naturę

“Zatrzymaj się i żyj”. To hasło znane nie tylko z kampanii społecznej dotyczącej bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. To również mające kilka tysięcy lat przesłanie, które płynie z ajurwedy, najstarszej na świecie wiedzy o życiu. To dosłowne znaczenia tego słowa „ayur” oznacza życie, a „veda” – wiedzę.

Czego dziś w XXI wieku może nas nauczyć ajurweda? Co może nam zaoferować? Okazuje się, że więcej niż niejedna nowoczesna teoria czy terapia. Pozwala nam lepiej poznać samych siebie. Nie jesteśmy w stanie niczego zmienić w naszym życiu bez świadomości tego, kim naprawdę jesteśmy. Możemy tylko coraz częściej chorować nie rozumiejąc dlaczego chorujemy. Możemy być tylko bardziej nieszczęśliwi

nie rozumiejąc dlaczego tak się dzieje. Przecież mamy wszystko: wymarzonego męża, dziecko, pracę, mieszkanie, samochód, psa. Nie mamy tylko siebie. Nie rozumiemy siebie i swojej prawdziwej natury. Często żyjemy wbrew niej.

Ajurweda pozwala nam wiedzieć więcej. Ta podstawowa wiedza dotyczy konstytucji naszych ciał.

Kim jesteśmy? Według ajurwedy czymś znacznie więcej niż tylko ciałem i umysłem. Jesteśmy mikrokosmosem, w którym obija się wszechświat. Tak samo jak on zbudowani jesteśmy z pięciu wielkich elementów: eteru, powietrza, wody, ognia i ziemi. Każdy z nas jest unikalną kombinacją tej wielkiej piątki, która występuje pod postacią trzech energii: Vaty, Pitty i Kaphy. To dosha, a ten niepowtarzalny kod energetyczny, który tworzą w każdym, który nas wyróżnia i czyni wyjątkowym, to Prakriti.

Jego dosłowne znaczenie to pierwotna natura. Wszystko w naszym życiu – nasze zdrowie, nasze samopoczucie, nasza kreatywność, zależy od utrzymania równowagi między tymi trzema energiami, a wszystkie terapie ajurwedyjskie mają tylko jeden cel – przywrócić ją. Żeby wiedzieć, co jest zaburzone, najpierw jednak trzeba to poznać. 

Dosha. Każdy z nas otrzymał je w dominuje, można określić swoją prawdziwą naturę – Prakriti. A to klucz do wszystkiego. Znając swoją naturę, można dobrać do niej pasujący do niej styl życia, dietę, codzienne rytuały. 

Dominująca dosha nasze skłonności, najważniejszą wskazówkę: co powinniśmy jeść, a czego unikać? Jeżeli karmimy złą doshę, zaburzamy nasze Prakriti. W naszym życiu pojawia się stan nierównowagi – Wikriti, którzy rzutuje na wszystko.

Jak rozpoznać swoją dominującą doshę? Wszystko, czego potrzebujecie, żeby ją odkryć, znajdziecie na naszym blogu.